Od czego zacząć naukę gry na pianinie nutyoddarka

Od czego zacząć naukę gry na pianinie?

Gra na pianinie to nie tylko umiejętność, ale także pasja, która może dostarczyć wiele radości i satysfakcji. Jeśli zastanawiasz się, od czego zacząć naukę gry na pianinie, ten artykuł będzie dla Ciebie świetnym przewodnikiem.

W jakim wieku można się uczyć grać na pianinie?

Od czego zacząć naukę gry na pianinie?

Dobra wiadomość jest taka, że nauka gry na pianinie nie ma ograniczeń wiekowych. Można zacząć w każdym wieku! Zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli mogą czerpać radość z odkrywania tajników tego instrumentu. Dziecięcy umysł jest zazwyczaj bardziej elastyczny, co może ułatwić naukę, ale determinacja i pasja są kluczowe niezależnie od wieku.

Jak zacząć naukę gry na pianinie: przewodnik krok po kroku

1. Wybór instrumentu

Instrument będzie dla Ciebie codziennym źródłem satysfakcji i motywacji do nauki gry. Tylko jak go wybrać

Instrumenty nazywane potocznie “pianinem” tak naprawdę dzielą się na trzy kategorie:

  • keyboardy: najtańsze, najwygodniejsze (lekkie, łatwe w transporcie) i najbardziej wszechstronny (setki dostępnych brzmień, a czasem także wgrane samouczki, automatyczne akompaniamenty itp.). Dźwięk i wrażenia dotykowe nie są tak dobre jak pianina akustyczne, ale mogą sprawdzić się dobrze jako pierwszy instrument.
  • pianina cyfrowe: są cięższe i droższe niż keyboardy, ale mogą być wyposażone w tyle samo nowoczesnych opcji, co keyboardy. Dobrze naśladują brzmienie “prawdziwego” pianina, przy czym nie trzeba ich stroić.
  • pianina akustyczne: są najcięższe i najdroższe, ale większość muzyków zgadza się, że doświadczenie gry na “żywym instrumencie” jest zupełnie inne (i dla wielu ludzi lepsze) niż na cyfrowych instrumentach. Pianino akustyczne wymaga jednak opieki – trzeba je co jakiś czas stroić (czym zajmują się profesjonalni stroiciele), warto zapewnić mu też optymalne warunki (np. pod względem wilgotności powietrza i temperatury).

Większość początkujących pianistów decyduje się na którąś z pierwszych opcji – keyboardu lub pianina cyfrowego – i nic dziwnego, bo jest to opcja tańsza, łatwiejsza do transportu (co potwierdzi każdy, który kiedyś próbował wnosić w kilka osób pianino akustyczne na trzecie piętro 😅). Co więcej, na instrumentach elektronicznych można grać w słuchawkach, co jest ogromną zaletą, gdy chcemy ćwiczyć nie przeszkadzając przy tym domownikom lub sąsiadom.

Kupując instrument cyfrowy warto rozważyć kwestię klawiatury ważonej, czyli takiej, która imituje klawiaturę w pianinie akustycznym. Instrument wyposażony w klawiaturę ważoną jest trochę droższy, ale zdecydowanie służy nauce gry – uczysz się naciskać klawisze z odpowiednią mocą, panować nad głośnością dźwięków, czego nie osiągniesz grając na bardzo lekkiej klawiaturze w innych keyboardach.

2. Wybierz tryb nauki

Do wyboru masz dwie opcje – albo będziesz się uczył zupełnie sam, albo oddasz się w ręce nauczyciela.

NAUKA GRY NA PIANINIE Z NAUCZYCIELEM

Tutaj także się kryje kilka możliwych rozwiązań – możesz zapisać się do szkoły muzycznej, znaleźć prywatną szkołę pianina, skorzystać z usług prywatnego nauczyciela lub korepetytora, a nawet zapisać się na lekcje on-line.

Nauka gry na pianinie z nauczycielem ma wiele bardzo ważnych zalet:

  • ogromna wiedza i doświadczenie zawodowego muzyka sprawi, że nie będziesz musiał szukać informacji na własną rękę – jeśli coś będzie dla Ciebie trudne lub niezrozumiałe, wystarczy zapytać nauczyciela,
  • indywidualne podejście: nauczyciele pianina mają doświadczenie, które pozwala im indywidualnie dopasowywać tempo nauki i trudność utworów do potrzeb swoich uczniów,
  • motywacja: czasem po prostu łatwiej zapisać się na lekcje i na nie chodzić, niż polegać na swojej silnej woli i liczyć, że będzie nam się chciało ćwiczyć 😅,
  • wyeliminowanie błędów: nauczyciel słucha Twoich postępów i jest w stanie szybko reagować i korygować ewentualne błędy (np. nieprawidłowe ułożenie rąk), dzięki czemu nie nabierzesz złych nawyków.

SAMODZIELNA NAUKA GRY

Jeszcze nigdy nie było tak łatwo samemu uczyć się gry na pianinie – i powstało ku temu wiele narzędzi (także darmowych) w tym aplikacje (np. FlexyPiano), wideotutoriale, kursy, lekcje na YouTube, łatwe nuty, czy wpisy na blogach.

Samodzielna nauka gry na pianinie także ma swoje plusy:

  • jest dużo tańsza lub całkowicie darmowa, w przeciwieństwie do często dosyć drogich lekcji indywidualnych,
  • możesz ćwiczyć o dowolnej porze, wtedy, kiedy masz na to ochotę,
  • wybór repertuaru zależy wyłącznie od Ciebie – możesz uczyć się tylko takich piosenek, które lubisz.

3. Ucz się podstaw i/lub teorii

Żeby grać na pianinie przyda Ci się trochę informacji.

Jedną z dróg jest nauka zasad muzyki, czy harmonii. To bardzo dużo materiału, często niełatwego, ale pozwala na dogłębne zrozumienie muzyki, notacji muzycznej, zasad komponowania, czy improwizowania.

Oczywiście nie musisz uczyć się wszystkiego, ale wyjdzie Ci na dobre, jeżeli poznasz przynajmniej podstawy, takie jak na przykład:

Wiem, że ta lista może przytłaczać, ale przecież nie musisz wiedzieć wszystkiego od razu. Spokojnie zdobywaj wiedzę równolegle do ćwiczeń praktycznych.

4. Ćwicz… jak najczęściej

Ostatni punkt, praktycznie nigdy nie ma końca. Nauka gry na pianinie to przede wszystkim ciągłe, regularne ćwiczenie. Granie nowych, coraz trudniejszych utworów, poznawanie nowych sposobów gry, nowych technik i rozwiązań.

Najlepiej ćwiczyć grę na pianinie codziennie, nawet jeśli poświęcisz na to tylko 15 minut. Z każdym dniem i tygodniem, będziesz zauważał kolejne postępy.

Darmowy kurs gry na pianinie

Ile trwa nauka gry na pianinie?

Czas nauki gry na pianinie jest indywidualny i zależy od wielu czynników, takich jak zaangażowanie, systematyczność oraz wcześniejsze doświadczenia muzyczne. Niektórzy osiągają niezły poziom w kilka miesięcy, podczas gdy inni potrzebują kilku lat. Kluczowe jest czerpanie radości z procesu nauki.

Czy warto grać na pianinie?

Odpowiedź brzmi zdecydowanie tak! Gra na pianinie nie tylko rozwija umiejętności muzyczne, ale także wpływa pozytywnie na rozwój umysłowy, koncentrację i kreatywność. Ponadto, muzyka może być źródłem relaksu i satysfakcji.

Podsumowując, nauka gry na pianinie to fascynująca podróż, która może otworzyć przed Tobą nowe perspektywy artystyczne i emocjonalne. Pamiętaj o systematycznej praktyce, otwartości na naukę oraz radości płynącej z muzyki. Zaczynając od podstaw, z czasem odkryjesz, jak wspaniałym instrumentem jest pianino i jak wiele radości może przynieść Twojemu życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *