Utwory klasyczne dla początkujących łatwe nuty nutyoddarka

20 utworów klasycznych dla początkujących – nuty na pianino!

Bach, Mozart, Beethoven, Chopin… wszyscy byli wirtuozami klawiszy – ale to nie oznacza, że osoba początkująca nie jest godna grania tych utworów. Pokażę Ci, że największe dzieła muzyki klasycznej są na wyciągnięcie ręki także dla początkujących.

Zbiór utworów klasycznych na pianino

Jeśli chcesz mieć szybki dostęp do nut aż 20 znanych utworów klasycznych do zagrania na pianinie lub fortepianie – zapraszam Cię do mojego sklepu! Co więcej – zestaw ten jest dostępny aż w pięciu wersjach:

  • wersja mega łatwa – dla osób zaczynających przygodę z grą na klawiszach. Utwory w tej wersji mają podpisane nazwy nut oraz akordów. Każda nuta ma też oznaczenie wskazujące, którym palcem należy nacisnąć odpowiedni klawisz. Melodie są uproszczone i rozpisane na jedną (prawą rękę). Drugą rękę możesz dołożyć poprzez granie zaproponowanych przeze mnie nad nutami akordów.
  • wersja łatwa – dla osób, które zaczęły się uczyć grać już jakiś czas temu. Melodie są uproszczone, lewą ręką gra się pojedyncze dźwięki. 
  • wersja średnia – dla osób, które czują się przy pianinie nieco pewniej. Utwory są nieco bardziej skomplikowane, lewa ręka ma więcej do grania, w prawej ręce także dzieje się nieco więcej.
  • melodia + akordy – jak sama nazwa wskazuje jest to wersja utworu z rozpisaną główną melodią i podpisanymi odpowiednimi akordami współgrającymi harmonicznie.
  • melodia TAB – specjalna wersja melodii dla aspirujących gitarzystów 🎸

Każda wersja zestawu zawiera dokładnie te same utwory!

Jeżeli chcesz posłuchać jak brzmią aranżacje utworów na różnych poziomach, to możesz posłuchać ich wszystkich na moim kanale YouTube:

Oto playlista utworami klasycznymi w wersji łatwej:

https://www.youtube.com/watch?v=JRUq4RcB1PQ&list=PL-eihR-Tm1Wrz1FC2sIB4UIQ047c6tLOq

Przyjrzyjmy się, co możesz znaleźć w zestawie utworów klasycznych 🙂

Aria na strunie G, Jan Sebastian Bach

Należy do najpopularniejszych dzieł Bacha. Nazwę utwór zawdzięcza skrzypkowi Augustowi Wilhelmj, który tak go zaaranżował, aby całą partię zagrać na jednej tylko strunie swoich skrzypiec – na strunie G.

Ave Maria, Franz Schubert

Choć w muzyce klasycznej możemy odnaleźć dziesiątki (a może nawet setki) utworów Ave Maria, wersja Schuberta należy do najbardziej lubianych i najchętniej wykonywanych.

Canon in D, Johann Pachelbel

Jeden z najbardziej popularnych utworów klasycznych – szczególnie z powodu chętnego wykorzystywania tego utworu do oprawy muzycznej ślubów.

Taniec Wieszczki Cukrowej, Piotr Czajkowski

Każdy na pewno rozpozna ten utwór po kilku pierwszych dźwiękach. Pochodzi ze słynnego balety „Dziadek do orzechów” autorstwa Piotra Czajkowskiego.

Dla Elizy, Ludwig van Beethoven

Mimo tego, że utwór ma ten ponad 200 lat – dalej tak samo chętnie zabierają się za jego naukę nowe pokolenia pianistów. Biografowie nie są zgodni co do tego, kim była tytułowa Eliz.

Eine Kleine Nachtmusik, Wolfgang Amadeusz Mozart

Dosłownie „mała nocna muzyka” to jedna z najbardziej znanych kompozycji Mozarta. Napisana na kwartet smyczkowy, świetnie się też sprawdza do grania na pianinie.

Galop, Jacques Offenbach

Ten diabelski galop to fragment operetki „Orfeusz w piekle”, czyli parodii opery nawiązującej do znanego greckiego mitu o Orfeuszu. Często wykorzystywana do tańca can-can.

Gymnopedie No. 1, Erik Satie

Pierwsza z trzech kompozycji na fortepian – krótkie i nastrojowe, przyjemne dla każdego wykonawcy.

W grocie Króla Gór, Edvard Grieg

Bardzo obrazowa muzyka, skomponowana do sztuki „Peer Gynt” – opowiada o wkradaniu się do jaskini górskiego trolla i ucieczce z niej.

Marsz żałobny, Fryderyk Chopin

Własciwie sonata fortepianowa b-moll op. 35 – przejmujący, ale piękny utwór największego polskiego kompozytora.

Marsz Turecki, Wolfgang Amadeusz Mozart

Marsz weselny, Felix Mendelssohn

Z powodu jego popularności na ślubach i weselach, rozpoznają go nawet małe dzieci – mowa o marszu weselnym, napisanym do „Snu nocy letniej” Szekspira.

Menuet G-dur, Jan Sebastian Bach

Nokturn Op. 9 nr 2, Fryderyk Chopin

Oda do radości, Ludwig van Beethoven

Utwór przyjęty jako hymn Unii Europejskiej pochodzi z IX symfonii, jest muzyką do poematu Fryderyka Schillera.

Pieśń Torreadora, opera Carmen, Georges Bizet

Fragment francuskiej opery „Carmen” opowiadającej o losach pięknej cyganki.

Preludium E-moll, Fryderyk Chopin

Wiosna, Antonio Vivaldi

Pierwsza część ze zbioru koncertów „Cztery pory roku”. Oryginalnie napisane na skrzypce.

V Symfonia, Ludwig van Beethoven

W czasie II wojny światowej używana przez Brytyjczyków i Amerykanów jako symbol zwycięstwa (konkretnie: motyw losu z tej symfonii).

The Entertainer, Scott Joplin

Jeden z najmłodszych utworów na tej liście, pochodzi z 1902 roku. Taneczny utwór uznawany jako jeden z dziesięciu „utworów stulecia”.

nuty do 20 utworów klasycznych