Program Musescore do edytowania nut

Program Musescore – 10 Super funkcji!

Chciałbym Wam przekazać moją wiedzę na temat 10 fajnych, przydatnych funkcji w programie Musescore (dotyczy TYLKO I WYŁĄCZNIE wersji 3). W niedawnym czasie dzięki temu programowi udało mi się obrobić liczbę około 2 tysięcy plików, dzięki którym byłem stanie stworzyć między innymi nuty pdf, pliki MIDI. Jeśli wolisz oglądać to jest też nagranie wideo!

https://www.youtube.com/watch?v=GXPYxzOgjcA
10 fajnych funkcji w programie Musescore – film z kanału Music Lessons by Darek

1. Wpisywanie nut z pomocą myszki/klawiatury w Musescore

Pierwszą fajną funkcją w programie Musescore jest wpisywanie nut – żeby uruchomić wpisywanie nut z lewej strony mamy taką literkę “N” – można kliknąć myszką lub wcisnąć literkę “N” – Szybciej jest użyć klawiatury zamiast myszki. Żeby wpisać to nie potrzeba żadnej zewnętrznej klawiatury, wystarczy wpisywanie za pomocą klawiatury komputerowej. Jeśli byście chcieli zmienić wartości rytmiczne, to nie ma problemu. Poszczególne wartości rytmiczne mają też przypisane cyferki, np. ćwierćnuta to “5”, a półnuta to “6”. Tutaj jedynie co trzeba wiedzieć to że dźwięk H polski wpisujemy przez literkę B, czyli po amerykańsku wpisujemy.

Pisanie nut w programie musescore kliknij tą ikonkę lub wciśnij literkę n
Pisanie nut w programie Musescore kliknij tą ikonkę lub wciśnij literkę “N”

2. Dodawanie interwału do melodii

Drugą fajną funkcją jest dołożenie do danej melodii interwału. Żeby to zrobić musimy zaznaczyć fragment, gdzie chcemy dodać interwał za pomocą np. klawisza “Shift”. Następnie wchodzimy w “Dodaj interwały” i możemy dodać interwał poniżej powyżej melodii albo poniżej. Są też przypisane skróty klawiaturowe, z których warto skorzystać!

dodanie interwału Musescore
Prosty sposób na dodanie interwału do nuty lub fragmentu melodii

3. Podpisywanie nut – nuty literowe

Kolejną fajną funkcją jest podpisywanie nut. Podpisywać nuty możemy na dwa sposoby. Te dwa sposoby wytłumaczyłem dokładniej w innym filmiku. Pokrótce wytłumaczę na czym to polega. Pierwszą opcją jest użycie wtyczki. Nie wiem czy ta wtyczka jest fabrycznie zainstalowana, natomiast jeśli macie tutaj zakładkę “Wtyczki” i potem “Notes” to wystarczy tylko wcisnąć “Note Names” i mamy cały utwór podpisany.

Podpisane nuty 1
Jak szybko podpisać nuty (tzw. nuty literowe) – sposób 1

Drugą opcją jest podpisanie nut z poziomu pięciolinii. Kliknij na pięciolinię a następnie wciśnij prawym klawiszem “Właściwości pięciolinii partii” i tutaj mamy takie okienko “Właściwości zaawansowanego stylu” i tutaj “Schemat główki nuty”. Możemy tutaj podpisać nazwę wysokości. Natomiast tutaj ewidentnie widać, że nutki są podpisane tylko dla pięciolinii z kluczem wiolinowym. Dla pięciolinii z kluczem basowym tego nie ma, więc trzeba to powtórzyć dla klucza basowego (i każdej innej pięciolinii, jeśli masz ich więcej).

Podpisanie nut 2 - nuty literowe
Jak szybko podpisać nuty – sposób 2

4. Pokolorowanie nut

Czwartym fajnym patentem jest funkcja pokolorowania nut. Jest to przede wszystkim przydatne dla młodszych uczniów, żeby tutaj był przyspieszony proces nauki nut. Jak to zrobić? Jest to podobny patent do podpisywania nut przez wtyczkę “Notes” i teraz do tego jest po prostu potrzebna funkcja “Color Notes”.

5. Filtr zaznaczenia w Musescore

Następną fajną funkcją w programie jest tzw. “Filtr zaznaczenia”. Jest to funkcja, którą dopiero niedawno odkryłem, natomiast jest dla mnie bardzo, bardzo przydatna przede wszystkim w utworach, gdzie mamy bardziej skomplikowaną harmonie. Na czym polega coś takiego? Bierzemy klawisz “F6” i teraz, jeśli zaznaczymy sobie cały utwór. To zwróćcie uwagę, że część nutek jest zaznaczona na kolor niebieski. Jest to tak zwany pierwszy głos.

Natomiast mamy też tutaj kolor zielony w przypadku głosu drugiego. Teraz używając tej funkcji “Filtr zaznaczenia” jeśli odznaczymy wszystko nie będzie nic zaznaczone. Natomiast jeśli zaznaczymy powiedzmy “Głos drugi” wybiorę. Teraz wciskam “Ctrl+A”. I zwróćcie uwagę, że teraz mamy zaznaczony tylko “Głos drugi”. Możemy zrobić na odwrót – zaznaczamy “Głos pierwszy” i możemy sobie to skopiować do innego pliku – “Ctrl+C” i “wklej”. Teraz sama melodia się powinna wkleić. Tak więc skopiowała się tylko sama melodia bez innych dźwięków.

Filtr zaznaczenie Musescore
Filtr zaznaczenia – jak szybko wyodrębnić część nut/oznaczeń

6. Zaznaczanie nut w Musescore

Kolejnym patentem jest zaznaczanie tych samych nut. Jest to funkcja, którą niedawno odkryłem i jest mega przydatna przede wszystkim w sytuacji, kiedy załóżmy importujemy tutaj plik MIDI do tego programu i załóżmy nie zgadzają się niektóre dźwięki. Załóżmy, że dźwięk “Dis” który mamy na tym przykładzie powinien być w tym utworze powiedzmy dźwiękiem “Es” . Jak zaznaczymy tą nutę, wciśniemy prawy klawisz. Bierzemy, “zaznacz” i “więcej”. Bierzemy zaznacz tą samą wysokość, czyli dźwięk “Dis” razem z określoną oktawą. Wciskamy i proszę zobaczyć, że mamy zaznaczone wszystkie dźwięki “Dis”, które mamy w tym utworze na tej wysokości. I teraz możemy ten dźwięk dowolnie zmieniać, np. wciskając strzałkę “w górę” czy “w dół”.

Zaznaczanie nut Musescore
Jak szybko zaznaczyć nuty o tej samej wysokości

7. Widoczność nut i poszczególnych partii

Co to jest? Tutaj dwie rzeczy muszę Wam wytłumaczyć. Pierwsza rzecz to to, że możemy wyłączyć widoczność, czyli spowodować, że niektóre elementy będą niewidoczne. Załóżmy przy eksportowaniu pliku do PDF a na czym to polega? Wciskamy jakąkolwiek nutę, powiedzmy ten dźwięk i teraz ten dźwięk staje się szary – Włączyłem klawisz “V”, który powoduje, że nuta jest niewidoczna. Albo zaznaczam cały takt wciskam “V” – cały tak staje się szary, niewidoczny. Możemy to zrobić, powiedzmy z tytułem – Tytuł utworu też będzie niewidoczny – możemy to zrobić z dowolnym elementem tekstu, nutą, pauzą w tym programie

Wyszarzanie nut
Klikając literkę “V” możemy szybko wyszarzać nuty

Drugą rzeczą związaną z widocznością nut jest możliwość wyłączenia całych partii. Na czym to polega? Żeby to zrobić trzeba wcisnąć literkę “I”, gdzie pojawiają się wszystkie instrumenty, które mamy. Jeśli mamy powiedzmy nuty dla całego zespołu, to będzie tutaj tych partii więcej i możemy spowodować to, że załóżmy, nie chcemy partii dla klucza basowego. Bierzemy ją niewidoczną.

Zwróćcie uwagę, że klucza basowego teraz nie ma, ale jak odpalimy piosenkę? To nie widać nut, ale słychać te partie, więc jest to przydatne. Załóżmy jak ja robię na swój kanał nuty na tabulaturę tak naprawdę na gitarę i potrzebuję żeby była widoczna sama gitara to robię właśnie coś takiego, że wyłączam partie drugiego instrumentu, który akompaniuje i on jest niewidoczny, ale słyszalny i lepiej to po prostu brzmi.

8. Możliwość importowania różnorakich formatów do Musescore

Kolejną przydatną rzeczą jest możliwość importowania różnych formatów w tym programie. Najbardziej dla mnie przydatna jest możliwość możliwość importowania plików MIDI, które tworzę po to, żeby można było je odpalać w syntesii. Kiedyś zazwyczaj tworzyłem pliki MIDI najpierw w innym programie, a później je importowałem do tego programu, żeby z tego pliku MIDI zrobić nuty. Wystarczy tylko wcisnąć otwórz – nie importuj – po prostu otwórz.

W tym momencie otwierają się wszystkie możliwe formaty, które w danym programie można otworzyć i co najciekawsze możemy tutaj otwierać pliki MIDI. Mamy tutaj pliki XML, które są takim fajnym formatem, który może służyć do przenoszenia nut pomiędzy różnymi programami do edycji nut. Więc to jest bardzo przydatne. Plik MIDI jest gorszy w tej materii, ponieważ nie przenosi wszystkiego (często wychodzą jakieś “krzaki” – np. dziwne wartości rytmiczne). Możemy też importować pliki Guitar Pro. Więc jeśli ktoś ma powiedzmy pliki Guitar Pro, które są dostępne za darmo w internecie na różnych stronach, możemy sobie tutaj odpalić i ten program odczyta.

Zacznijmy najpierw od formatu MIDI. Tak wygląda plik MIDI. Zwróćcie uwagę, że plik MIDI tutaj w tym programie nie odczytuje tytułu i innych dodatków, więc tutaj powiedzmy mamy taki czysty plik. I co najciekawsze możemy sobie tutaj na dole, jest funkcja co ma być podczas tego importowania zachowane. Więc załóżmy jeśli nie chcemy klucza basowego, chcemy tylko melodię, to wyłączamy klucz basowy, ten drugą ścieżkę drugą i bierzemy zastosuj. Teraz zostaje tylko i wyłącznie wyłącznie jedna linia melodyczna. Możemy tu ustawić kwantyzację (jak dokładnie mają być wyrównane wartości rytmiczne), możemy ustawić jaki instrument ma być, ile maksymalnie głosów, czy są grupy niemiarowe, czy mają być uproszczone wartości rytmiczne, to czy ma być swing itd.

Możemy też importować pliki “XML”. Tak jak mówiłem “plik XML” jest lepszy, ponieważ w przeciwieństwie do MIDI zawiera w sobie więcej informacji. Zwróćcie uwagę – jest tytuł, jest też informacja, że to ścieżka pierwsza, ścieżka druga. Jest poprawna tonacja (znaki przykluczowe), dynamika, artykulacja. Na końcu mamy informację o kresce tutaj podwójnej taktowej, więc więcej rzeczy jest tutaj zachowanych w tym formacie. Ostatnią rzeczą jest możliwość otwierania pliku “GPX”, czyli “Guitar Pro” z programu “Guitar Pro”. Otwiera nawet najnowszy format GPX!

9. Eksport do strony Musescore.com

Kolejną rzeczą, o której chciałbym Wam powiedzieć jest możliwość eksportowania pliku na stronę Musescore. Jeśli macie tutaj konto na stronie musescore.com możecie tymi nutami podzielić się z całym światem albo ze znajomymi nie wysyłając im na maila. Wchodzimy w plik, potem mamy “Zapisz na stronie MuseScore.com…”. Tutaj trzeba się zalogować, podać jakie ma się tam dane na stronie i te nuty można automatycznie wyeksportować z pominięciem kilku rzeczy po drodze.

eksport nut musescore
Zapisanie nut na stronie musescore.com

10. Skróty klawiszowe – mega ważna rzecz w Musescore

Ostatnią rzeczą, którą chciałbym się z Wami podzielić są to skróty klawiszowe – nieziemsko przyspiesza to pracę z nutami. Skróty klawiszowe edytujemy w tej zakładce “Edycja” a następnie “właściwości”. Tutaj mamy trochę zakładek w tym zakładkę “Skróty”.

Co najważniejsze tutaj możemy sobie bardzo dużo rzeczy wybrać. Część rzeczy już jest tutaj automatycznie przygotowanych, część rzeczy można sobie samemu tutaj ustawić. Załóżmy jeśli chcemy włączyć ustawienia strony to wciskamy “Alt + U” wtedy mamy ustawienia strony. Nie będę jeszcze wspominał o tym, co już na samym początku tutaj mówiłem, czyli wpisywanie nut za pomocą klawiatury, bo to też jest jakaś forma skrótu, więc możemy sobie dużo rzeczy tutaj zapisywać w formie skrótu i nie w każdym programie jest to możliwe aż tak rozbudowane jak tutaj.

Skróty klawiszowe Musescore
Dzięki skrótom klawiszowym zaoszczędzisz dużo czasu!

Podsumowanie

Mam nadzieję, że skorzystasz z informacji zawartych w tym artykule. W Sklepie Nuty od Darka oprócz nut w formacie PDF są także dostępne takie nuty do edycji, które możesz sobie dowolnie zmieniać, np. zgodnie z tymi 10 funkcjami, które opisałem.

Pliki Musescore w sklepie Nuty od Darka
Jak wybrać format pliki Musescore w sklepie Nuty od Darka

Wystarczy, że jeśli znajdziesz odpowiadającą Ci piosenkę, wybierzesz odpowiednią wersję a następnie zmienisz format z PDF na MUSESCORE, następnie będziesz cieszył się 100% możliwością edycji nut! Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *