szanty na pianinie

Jak zagrać szanty na pianinie? Nuty do szant, czyli morskie klimaty!

Płynie w Tobie krew wilka morskiego, albo pirata? A może po prostu podobają Ci się piosenki związane z morzem i żeglugą? Szanty idealnie nadają się do gry na instrumencie także dla początkujących – ponieważ mają powtarzalną, chwytliwą melodię i wyraźny rytm. Przygotowałem dla Ciebie nuty do szant w formie krótkiego przewodnika.

Szanty – tylko dla wilków morskich?

Szanta to pieśń związana z żeglugą, a konkretniej ułatwiająca pracę na statku. Jak piosenka może pomagać w pracy? Ich wyraźny rytm pomagał zsynchronizować się grupie żeglarzy.

Śpiewali je wszyscy pracujący. Znany był jednak także fach szantymena – czyli specjalna rola osoby, która nadawała wszystkim ton, a czasem dodawała także proste instrumenty.

Poza szantami na statkach śpiewało się także tzw. pieśni z kubryku. One nie miały już za zadania ułatwiać pracy, tylko były typowo rozrywkowe – np. ballady śpiewane w portach.

Jeśli chodzi o szanty, to Polacy mają się czym pochwalić! 🇵🇱 Mamy naprawdę bogaty repertuar szant, w tym także szanty babskie i szanty dziecięce.

Zanim zaczniesz grać szanty na pianinie!

Pamiętaj, że pieśni z kubryku są zazwyczaj dynamicznymi i rytmicznymi utworami, często opowiadającymi o życiu na morzu. Charakterystyczne są dla nich pulsujące rytmy, które można odtworzyć na pianinie poprzez wykorzystanie akcentów rytmicznych i zmian tempa.

Szanty były śpiewane przez marynarzy, którzy chcieli się podnieść na duchu podczas trudnej pracy. W trakcie gry staraj się wyrazić emocje i energię, jaką niosą te utwory.

10 w skali Beauforta

https://youtube.com/watch?v=zXJ4LNWcIWs

Ten hit polskich lat 70’, to muzyka Krzysztofa Klenczona ze słowami Janusza Kondratowicza. 

24 lutego (Bijatyka)

https://youtube.com/watch?v=ctiNXM9-D74

To prawdziwa pieśń szantowa, używana kiedyś do usprawnienia pracy. Choć piosenka wspomina prawdziwe wydarzenia, do data jest pomylona – ta bitwa odbyła się 9 lub 29 grudnia 1660 między okrętem Mary Rose (angielskim) i siedmioma okrętami z Algierii.

Hiszpańskie dziewczyny

https://youtube.com/watch?v=ar8Ooxw8zo0

Powstała ponad dwieście lat temu dzięki flocie angielskiej, a polski tekst zawdzięczamy Andrzejowi Mendrygałowi.

Jak można domyślić się z tekstu, szanta powstała, gdy flota angielska cumowała w hiszpańskich portach. Marynarze żegnają piękne hiszpańskie dziewczyny i obiecują powrót.

Wyjątkowo popularna szanta – pojawiła się nawet w kilku dziełach, takich jak powieść Moby Dick, czy film Szczęki.

Morskie opowieści

Bez wątpienia królowa szant! Szacuje się, że do polskiej wersji tej szanty powstało już około 500 (!) zwrotek przeróżnych autorów. Dowcipna, często sprośna – urzeka przede wszystkim prostotą. Każdy z łatwością może wymyślić i dorzucić zwrotki według własnego pomysłu.

Inne nuty do szant

Pamiętaj, wszystkie stworzone przeze mnie nuty do szant (w różnych wariantach trudności) znajdziesz w moim sklepie Nuty od Darka, w zakładce „Szanty”.

Na moim kanale na YouTube znajdziesz darmowe tutoriale do tych piosenek.

szanty na pianino nuty