Bosy pastuszek – nuty

6.00 14.00 

Nuty do „Bosy Pastuszek” – młodej pastorałki, powstałej w 1988 roku. Nuty na różne instrumenty i na różnych poziomach trudności w formacie pdf do wydrukowania.

Wybierz odpowiedni wariant
Selected Features
Wersja
Format pliku
Clear
+

Jak wybrać poziom trudności?

W sklepie Nuty od Darka odnajdziesz różne poziomy trudności utworów na pianino a także inne wersje, które można wykorzystać do gry na różnorakich instrumentach

MEGA ŁATWA (pianino/keyboard)

Najprostsza z możliwych wersji do gry na pianinie lub keyboardzie. GRA TYLKO PRAWA RĘKA. Każda nuta jest podpisana (tzw. nuty literowe). Dołożone są proste akordy. Często tonacja utworu jest prosta, tak by grać jak najbardziej po białych klawiszach (mało wykorzystanych jest krzyżyków i bemoli - jeśli to możliwe!). Palcowanie jest zawarte w każdej piosence.

łatwa (pianino/keyboard)

Jest to prosta na aranżacja na dwie ręce na instrumenty klawiszowe. Lewa ręka gra zazwyczaj długie dźwięki a prawa melodię główną utworu. Palcowanie jest zawarte w każdym utworze. Jeśli jest to współczesna piosenka, to staram się przygotować w oryginalnej tonacji (tzn. mogą być wykorzystane czarne klawisze, czyli krzyżyki lub bemole)

średnia (pianino/keyboard)

Średnia-zaawansowana wersja na dwie ręce na pianino czy keyboard. W porównaniu do łatwej wersji, w prawej ręce mogą występować już częściej dwudźwięki, a w lewej ręce będzie więcej dźwięków, które już mogą być uderzane częściej i tworzyć fajne przebiegi rytmiczne! Palcowanie uwzględnione.

TRUDNA! (pianino/keyboard)

Najtrudniejsza z możliwych aranżacji w moim sklepie. Wersja dla zaawansowanych pianistów, którzy potrafią już grać bardziej skomplikowane struktury harmoniczne, rytmiczne. Palcowanie dodane do każdego utworu.

melodia + akordy (na różne instrumenty)

Inaczej mówiąc jest to wersja z linią melodyczną wraz z akordami (jedna pięciolinia + akordy). Po angielsku taka wersja nazywa się Lead Sheet (a czasami Fake book). Uniwersalna aranżacji dla praktycznie każdego instrumentu, np. gitara, pianino, akordeon, keyboard, skrzypce, saksofon, dzwonki, flet, ukulele, itp. By dobrze zagrać tą wersję oprócz znajomości czytania nut należy umieć poprawnie odczytywać akordy!

melodia TAB (gitara lub ukulele)

Prosta aranżacja linii melodycznej dla gitarzystów (lub dla tych grających na ukulele). Na ten moment dostępne wersje w sklepie są tylko i wyłącznie na gitarę. Na ukulele dostępny jest tylko zbiór kolęd i niedługo pojedyncze kolędy. Dołączone akordy do każdej wersji.

Jaki format pliku wybrać?

Sklep Nuty od Darka jako jeden z nielicznych sklepów w Polsce ma w swojej bazie różnego formaty plików do piosenek! Poniżej krótka instrukcja, która pokaże Ci, który format pliku będzie dla Ciebie odpowiedni!

PDF (.pdf) - Nuty do wydruku (plik elektroniczny)

Jest to najczęściej wybierany format w sklepie. Jest to po prostu plik w formacie .pdf (potrzebny program np. Adobe Reader, itp.), dzięki któremu możesz grać swoje nuty na ekranie swojego urządzenia lub po prostu drukując je na kartce papieru!

MIDI (.mid) - interaktywny plik do nauki (i nie tylko)

Plik MIDI jest to specyficzny format, dzięki któremu możesz uczyć się piosenek w interaktywny sposób. Taki plik można odtworzyć w programie np. Synthesia, SeeMusic (spadające klocki – takie jak robię na Youtube) albo w programach typu DAW (nagrywania muzyki). Ten format jest niedostępny dla współczesnych piosenek (nie mogę sprzedawać tego formatu dla utworów chronionych prawem autorskim) a także dla wersji melodia + akordy czy melodia TAB (większości utworów). By móc mieć ten format dla tych piosenek i wersji o których wspomniałem w poprzednim zdaniu zawsze można nabyć plik Musescore, dzięki któremu można wyeksportować plik MIDI w programie o tej samej nazwie (Musescore) – więcej info poniżej.

MUSESCORE (.mscz) - interaktywne nuty (możliwość eksportu MIDI i PDF)

Plik Musescore to najbardziej wszechstronny format dostępny w sklepie Nuty od Darka. Potrzebny jest do niego darmowy program o tej samej nazwie (LINK). Dzięki nabyciu takiego formatu masz możliwość edycji nut w dowolny sposób! Możesz zmieniać tonację, dodawać nowe instrumenty, eksportować różne formaty (.mp3, .mid, .pdf, .png, itp.). 

UWAGA !!!

Pliki dostępne w tym formacie stworzone są w wersji 3 Musescore’a. Obecnie dostępna jest wersja 4, w której to bez problemu można otwierać starsze wersje tych plików. Ja cały czas tworzę w 3 wersji, gdyż wiele użytkowników wciąż korzysta z tej starszej wersji! Gdybym stworzył pliki w wersji 4 to nie można ich otwierać w starszych wersjach programu!

LINK DO 3 WERSJI MUSESCORE’A

(Najnowsza wersja z serii 3 to 3.62)

SKU: AK121 Kategoria: Artysta: Polska pastorałka
Nuty i utwór - krótki opis
Szczegółowe informacje o utworze

Pastuszek bosy nuty

Pieśń Bosy Pastuszek (znana też pod nazwą Pastuszek Bosy) to względnie młoda pastorałka, powstała w 1988 roku. Powstała specjalnie do śpiewu dziecięcego, chętnie wykonuje się ją podczas szkolnych Jasełek.

Przenieś się w malownicze wiejskie krajobrazy, gdzie każdy dźwięk wydaje się rozmawiać z szumem drzew i śpiewem ptaków, odkrywając niezwykłą harmonię z naturą grając i śpiewając “Był pastuszek bosy, na fujarce grał” z moich nut dostępnych tutaj.

Bosy pastuszek nuty na instrumenty klawiszowe

Dla muzyków grających (i uczących się grać) na instrumentach klawiszowych takich jak pianino, keyboard i fortepian przygotowałem 3 wersje utworu Bosy Pastuszek. Wersje te różnią się poziomem trudności – od najprostszej dla totalnie początkujących aż do wersji dla średniozaawansowanych.

Pastuszek bosy nuty dla początkujących

Dla całkowicie początkujących osób przygotowałem specjalną wersję o nazwie MEGA ŁATWA. Przeznaczona jest ona dla całkowicie początkujących muzyków, oferując najprostsze opracowanie piosenki Bosy pastuszek. W tej aranżacji, dla ułatwienia, gra się TYLKO prawą ręką. Dodane zostały także bardzo proste akordy oraz palcowanie, czyli podpisanie, którym palcem zagrać który dźwięk. Dodatkowo, dla osób nieznających nut, zawarto tutaj także nuty literowe.

Wersja łatwa to kolejna aranżacja stworzona z myślą o początkujących graczach. Jest nieco trudniejsza niż poprzednia, wymagając gry dwoma rękami (lewa ręka gra długie dźwięki, a prawa melodię główną utworu). Skupia się na dodaniu właśnie tej lewej ręki i synchronizacji obu rąk podczas grania. Dla ułatwienia, także tutaj dodano palcowanie.

Kliknij tutaj i posłuchaj jak brzmi ten utwór w wersji łatwej.

Bosy pastuszek nuty dla średniozaawansowanych

Wersja średnia to aranżacja na dwie ręce, która jest kolejnym etapem poziomu trudności po wersji łatwej. W tej wersji występują już częściej dwudźwięki w prawej ręce, a także na więcej dźwięków w lewej ręce, co pozwala na komponowanie ciekawego rytmu. Nuty w wersji średniej są idealne dla osób, które chcą grać płynnie, tworzyć interesujące przebiegi rytmiczne i cieszyć się zróżnicowaną harmonią.

Pastuszek bosy nuty na pozostałe instrumenty

Wersja o nazwie melodia + akordy to ostatnia przygotowana przeze mnie aranżacja. Ta wersja zawiera linię melodyczną wraz z akordami (jedna pięciolinia + akordy) i umożliwia ona grę zarówno z zapisu nutowego (w formie zapisu linii melodycznej), jak również z zapisu akordowego (w formie liter nad pięciolinią). Jest ona wersją uniwersalną, gdyż umożliwia grania na praktycznie dowolnym instrumencie, takim jak gitara, pianino, akordeon, keyboard, skrzypce, saksofon, dzwonki, flet, ukulele i wiele innych!

Jeśli chcesz zagrać także inne pastorałki, kolędy czy piosenki świąteczne, to kliknij tutaj i zapoznaj się z materiałami jakie mam w swoim sklepie!

Bosy Pastuszek – Harmonia Wiejskiego Słowa

W bogactwie folkloru muzycznego skrywają się pieśni, które przenoszą nas w magiczne krainy prostoty i radości. Jedną z takich perełek jest Bosy Pastuszek – pastorałka, która wplata wątki wiejskiego życia z odrobiną magii dźwięków.

Już sam tytuł, Bosy Pastuszek, maluje obraz skromnego pasterza, żyjącego w zgodzie z naturą. Pastuszek bosy, opleciony zapachem siana i śpiewem ptaków, staje się centralną postacią tej opowieści muzycznej. To symbol prostoty, ale także głębokiego związku z otoczeniem i naturą.

W sercu tej pastorałki kryje się nuta nostalgii za dziecinnością, za prostymi radościami wiejskiego życia. W refrenie słyszymy: “Był pastuszek bosy, na fujarce grał”. To linia, która przenosi nas w świat wiejskich pejzaży, gdzie dźwięki fujarki łączą się z odgłosem płynącej rzeki i szumem traw.

Ta piosenka opowiada o więcej niż tylko o pastuszkach i fujarze. To opowieść o harmonii z przyrodą, o prostocie życia wiejskiego, gdzie czas płynie wolniej, a radość płynie w rytmie natury. Melodia utworu Bosy Pastuszek przenosi nas w krainę spokoju i prostoty, gdzie zegar tyka wolniej, a serca biją zgodnie z rytmem życia wiejskiego.

W słowach tej pastorałki – “pastuszek bosy” i “bosy pastuszek” – zawiera się cała głębia tej ballady wiejskiej. To hołd dla tradycji, dla prostoty życia, dla dźwięków, które płyną z natury. W tych dwóch prostych słowach kryje się esencja wiejskiego świata, który wciąż może nas oczarować swoją piękną prostotą i harmonią.

Bosy Pastuszek to więcej niż tylko piosenka, to opowieść o korzeniach, o związku człowieka z naturą, która zawsze będzie brzmieć w naszych sercach. To melodia, która przypomina nam, że w gąszczu codzienności warto od czasu do czasu zatrzymać się, wsłuchać w szum drzew i oddać się prostocie wiejskiego życia.

Różne poziomy nut oraz formaty plików

Pamiętaj, że nuty do piosenki Bosy pastuszek możesz kupić w różnych poziomach trudności (według swoich możliwości), a także w różnych formatach – według Twoich potrzeb! Więcej o tym, jak dobrać poziom nut do swojego poziomu umiejętności przeczytałeś/przeczytałaś już powyżej oraz możesz również przeczytać w zakładce „Jak wybrać poziom trudności?”. Więcej o tym, jak wybrać format nut przeczytasz w zakładce „Jak wybrać format nut?”. Generalnie dostępne są dwa formaty – PDF (.pdf) i są to nuty do wydruku (plik elektroniczny) oraz MUSESCORE (.mscz) – czyli interaktywne nuty. Format ten umożliwia dowolną edycję nut poprzez darmowy program MUSESCORE.

Kompozytor

Andrzej Seroczyński

Autor słów

Anna Warecka

Oryginalna tonacja