Hej Sokoły – nuty

5.00 16.00 

Nuty do „Hej sokoły” idealne dla każdego miłośnika polskiej biesiady. Piosenka znana jest też pod tytułam „Żal za dziewczyną” czy „Żal za Ukrainą” i jest sentymentalną opowieścią o tęsknocie. W tym miejscu znajdziesz nuty do tej piosenki aż w 6-ciu różnych wersjach! Dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych muzyków, na pianino, keyboard, fortepian, gitarę, akordeon, flet, skrzypce, dzwonki i inne instrumenty.

Wybierz odpowiedni wariant
Selected Features
Wersja
Format pliku
Clear
+

Jak wybrać poziom trudności?

W sklepie Nuty od Darka odnajdziesz różne poziomy trudności utworów na pianino a także inne wersje, które można wykorzystać do gry na różnorakich instrumentach

MEGA ŁATWA (pianino/keyboard)

Najprostsza z możliwych wersji do gry na pianinie lub keyboardzie. GRA TYLKO PRAWA RĘKA. Każda nuta jest podpisana (tzw. nuty literowe). Dołożone są proste akordy. Często tonacja utworu jest prosta, tak by grać jak najbardziej po białych klawiszach (mało wykorzystanych jest krzyżyków i bemoli - jeśli to możliwe!). Palcowanie jest zawarte w każdej piosence.

łatwa (pianino/keyboard)

Jest to prosta na aranżacja na dwie ręce na instrumenty klawiszowe. Lewa ręka gra zazwyczaj długie dźwięki a prawa melodię główną utworu. Palcowanie jest zawarte w każdym utworze. Jeśli jest to współczesna piosenka, to staram się przygotować w oryginalnej tonacji (tzn. mogą być wykorzystane czarne klawisze, czyli krzyżyki lub bemole)

średnia (pianino/keyboard)

Średnia-zaawansowana wersja na dwie ręce na pianino czy keyboard. W porównaniu do łatwej wersji, w prawej ręce mogą występować już częściej dwudźwięki, a w lewej ręce będzie więcej dźwięków, które już mogą być uderzane częściej i tworzyć fajne przebiegi rytmiczne! Palcowanie uwzględnione.

TRUDNA! (pianino/keyboard)

Najtrudniejsza z możliwych aranżacji w moim sklepie. Wersja dla zaawansowanych pianistów, którzy potrafią już grać bardziej skomplikowane struktury harmoniczne, rytmiczne. Palcowanie dodane do każdego utworu.

melodia + akordy (na różne instrumenty)

Inaczej mówiąc jest to wersja z linią melodyczną wraz z akordami (jedna pięciolinia + akordy). Po angielsku taka wersja nazywa się Lead Sheet (a czasami Fake book). Uniwersalna aranżacji dla praktycznie każdego instrumentu, np. gitara, pianino, akordeon, keyboard, skrzypce, saksofon, dzwonki, flet, ukulele, itp. By dobrze zagrać tą wersję oprócz znajomości czytania nut należy umieć poprawnie odczytywać akordy!

melodia TAB (gitara lub ukulele)

Prosta aranżacja linii melodycznej dla gitarzystów (lub dla tych grających na ukulele). Na ten moment dostępne wersje w sklepie są tylko i wyłącznie na gitarę. Na ukulele dostępny jest tylko zbiór kolęd i niedługo pojedyncze kolędy. Dołączone akordy do każdej wersji.

Jaki format pliku wybrać?

Sklep Nuty od Darka jako jeden z nielicznych sklepów w Polsce ma w swojej bazie różnego formaty plików do piosenek! Poniżej krótka instrukcja, która pokaże Ci, który format pliku będzie dla Ciebie odpowiedni!

PDF (.pdf) - Nuty do wydruku (plik elektroniczny)

Jest to najczęściej wybierany format w sklepie. Jest to po prostu plik w formacie .pdf (potrzebny program np. Adobe Reader, itp.), dzięki któremu możesz grać swoje nuty na ekranie swojego urządzenia lub po prostu drukując je na kartce papieru!

MIDI (.mid) - interaktywny plik do nauki (i nie tylko)

Plik MIDI jest to specyficzny format, dzięki któremu możesz uczyć się piosenek w interaktywny sposób. Taki plik można odtworzyć w programie np. Synthesia, SeeMusic (spadające klocki – takie jak robię na Youtube) albo w programach typu DAW (nagrywania muzyki). Ten format jest niedostępny dla współczesnych piosenek (nie mogę sprzedawać tego formatu dla utworów chronionych prawem autorskim) a także dla wersji melodia + akordy czy melodia TAB (większości utworów). By móc mieć ten format dla tych piosenek i wersji o których wspomniałem w poprzednim zdaniu zawsze można nabyć plik Musescore, dzięki któremu można wyeksportować plik MIDI w programie o tej samej nazwie (Musescore) – więcej info poniżej.

MUSESCORE (.mscz) - interaktywne nuty (możliwość eksportu MIDI i PDF)

Plik Musescore to najbardziej wszechstronny format dostępny w sklepie Nuty od Darka. Potrzebny jest do niego darmowy program o tej samej nazwie (LINK). Dzięki nabyciu takiego formatu masz możliwość edycji nut w dowolny sposób! Możesz zmieniać tonację, dodawać nowe instrumenty, eksportować różne formaty (.mp3, .mid, .pdf, .png, itp.). 

UWAGA !!!

Pliki dostępne w tym formacie stworzone są w wersji 3 Musescore’a. Obecnie dostępna jest wersja 4, w której to bez problemu można otwierać starsze wersje tych plików. Ja cały czas tworzę w 3 wersji, gdyż wiele użytkowników wciąż korzysta z tej starszej wersji! Gdybym stworzył pliki w wersji 4 to nie można ich otwierać w starszych wersjach programu!

LINK DO 3 WERSJI MUSESCORE’A

(Najnowsza wersja z serii 3 to 3.62)

Nuty i utwór - krótki opis
Szczegółowe informacje o utworze

Nuty do Hej sokoły

Piosenka znana jest też pod tytułem „Żal za dziewczyną” czy „Żal za Ukrainą” i jest sentymentalną opowieścią o tęsknocie. Co ciekawe, najstarsza zapisana wersja tej piosenki wcale nie ma nawiązań do Ukrainy, ani nie ma… słynnego refrenu!

Nuty do Hej sokoły przygotowałem aż w 6-ciu wersjach na różnych poziomach trudności (od łatwych dla początkujących po trudne dla zaawansowanych muzyków) oraz na różne instrumenty muzyczne. Zobacz poniżej, która wersja będzie idealna dla Ciebie!

Hej sokoły nuty na pianino, keyboard i fortepian

Nuty do piosenki Hej sokoły na instrumenty klawiszowe (tj. keyboard, pianino i fortepian) przygotowałem w 4 wersjach różniących się względem siebie poziomami trudności.

W wersji MEGA ŁATWEJ znajdziemy niezwykle prostą aranżację skoncentrowaną głównie na prawej ręce gra tylko prawa ręka!). Nuty są oznaczone literami (tzw. nuty literowe), dodano proste akordy, a tonacja utworu zoptymalizowana jest pod kątem gry głównie na białych klawiszach. To idealna opcja dla całkowicie początkujących, umożliwiająca szybki start i prostą naukę. Hej sokoły nuty literowe pozwalają na łatwiejszą naukę tej piosenki osobom, które nie znają jeszcze tradycyjnego zapisu nutowego. Dodatkowo dodano także tekst piosenki, co jeszcze bardziej ułatwia naukę gdy na instrumencie, ponieważ towarzyszy jej śpiewanie! Kliknij tutaj, aby obejrzeć tę jak zagrać tę wersję na moim kanale YouTube.

W Łatwej wersji przygotowałem coś dla tych, którzy zdobyli już pewne podstawy, ale nadal są początkującymi muzykami. Obejmuje ona prostą aranżację na obie ręce, gdzie lewa ręka gra długie dźwięki, a prawa odpowiada za melodię główną utworu. Dodatkowo, dołączone jest palcowanie, ułatwiające naukę, oraz tekst piosenki, co pozwala na jednoczesne śpiewanie. Sprawdź tę wersję na moim kanale YouTube.

W Średniej wersji, skierowanej do średniozaawansowanych muzyków, znajdziesz aranżację na obie ręce. Prawa ręka prezentuje często dwudźwięki, a lewa zawiera więcej dźwięków, tworząc interesujące przebiegi rytmiczne. Palcowanie również jest uwzględnione, co dodatkowo rozwija umiejętności pianisty. Tekst piosenki został umieszczony na samym dole pod nutami.

W wersji TRUDNA!, skierowanej do zaawansowanych pianistów, odkryjesz najbardziej wymagającą aranżację. Zawiera ona bardziej skomplikowane struktury harmoniczne i rytmiczne, a także palcowanie i dynamikę.

Nuty do piosenki „Hej Sokoły” znajdziesz też w wersji MINI i MAXI zbioru nut Biesiadnych. Kliknij tutaj – w zbiorze bardziej się opłaca!

Hej sokoły nuty na gitarę i inne instrumenty

Dla miłośników instrumentów strunowych, zwłaszcza gitarzystów, przygotowałem specjalną wersję o nazwie melodia TAB. To prosty zapis nutowy w formie tabulatury, zawierający również akordy. Dzięki temu każdy gitarzysta ma szansę stworzyć swój własny akompaniament lub zagrać utwór w duecie na dwóch gitarach. Jeśli chcesz zobaczyć interaktywny tutorial na YouTube, stworzony specjalnie dla gitarzystów, kliknij tutaj i odkryj, jak zagrać tę piosenkę. Ucz się razem ze mną w prosty i przystępny sposób!

Wersja o nazwie melodia + akordy to wszechstronna aranżacja, idealna dla praktycznie każdego instrumentu, takiego jak gitara, pianino, akordeon, keyboard, skrzypce, saksofon, dzwonki, flet, ukulele itp. Ta wersja obejmuje linię melodyczną wraz z akordami (jedna pięciolinia + akordy), otwierając drzwi do różnorodnych interpretacji tego utworu.

Hej Sokoły – Przeniesienie w Ukraińskie Tradycje

Piosenka Hej Sokoły to melodia przenosząca słuchaczy w serce ukraińskich tradycji muzycznych. Jej korzenie sięgają głęboko w historię i kulturę, stanowiąc nieodłączną część dziedzictwa ludowego. Ta wzruszająca kompozycja opowiada o pragnieniach i tęsknotach, podkreślając uczucia patriotyczne.

Hej Sokoły często brzmi podczas różnego rodzaju uroczystości, świętowań narodowych czy festiwali folklorystycznych. Jej melodyjna linia i tekst przesyłają silne emocje, a wykonanie tego utworu staje się momentem jedności społeczności. Jest ona także cenioną pozycją w repertuarze zespołów wykonujących muzykę ludową.

W moim sklepie dostępne są nuty do Hej Sokoły na różne instrumenty i poziomy zaawansowania. To znakomita okazja dla miłośników ukraińskiej kultury muzycznej, aby odkryć tę pieśń na własnym instrumencie i podzielić się nią z innymi. Sprawdź różnorodne aranżacje, dostosowane do różnych umiejętności muzycznych, aby każdy mógł czerpać radość z grania Hej Sokoły.

Różne poziomy nut oraz formaty plików

Pamiętaj, że nuty do piosenki Hej Sokoły możesz kupić w różnych poziomach trudności (według swoich możliwości), a także w różnych formatach – według Twoich potrzeb! Więcej o tym, jak dobrać poziom nut do swojego poziomu umiejętności przeczytałeś/przeczytałaś już powyżej oraz możesz również przeczytać w zakładce „Jak wybrać poziom trudności?”. Więcej o tym, jak wybrać format nut przeczytasz w zakładce „Jak wybrać format nut?”. Generalnie dostępne są dwa formaty – PDF (.pdf) i są to nuty do wydruku (plik elektroniczny) oraz MUSESCORE (.mscz) – czyli interaktywne nuty. Format ten umożliwia dowolną edycję nut poprzez darmowy program MUSESCORE.

Kompozytor

Polsko-Ukraińska Piosenka (Tomasz Padura)

Autor słów

Oryginalna tonacja

Możesz polubić także