Chryzantemy złociste (wersja współczesna) – nuty

7.00 14.00 

Nuty, akordy i chwyty do piosenki „Chryzantemy złociste” na różnych poziomach trudności i na różne instrumenty.

Wybierz odpowiedni wariant
Selected Features
Wersja
Format pliku
Clear
+

Jak wybrać poziom trudności?

W sklepie Nuty od Darka odnajdziesz różne poziomy trudności utworów na pianino a także inne wersje, które można wykorzystać do gry na różnorakich instrumentach

MEGA ŁATWA (pianino/keyboard)

Najprostsza z możliwych wersji do gry na pianinie lub keyboardzie. GRA TYLKO PRAWA RĘKA. Każda nuta jest podpisana (tzw. nuty literowe). Dołożone są proste akordy. Często tonacja utworu jest prosta, tak by grać jak najbardziej po białych klawiszach (mało wykorzystanych jest krzyżyków i bemoli - jeśli to możliwe!). Palcowanie jest zawarte w każdej piosence.

łatwa (pianino/keyboard)

Jest to prosta na aranżacja na dwie ręce na instrumenty klawiszowe. Lewa ręka gra zazwyczaj długie dźwięki a prawa melodię główną utworu. Palcowanie jest zawarte w każdym utworze. Jeśli jest to współczesna piosenka, to staram się przygotować w oryginalnej tonacji (tzn. mogą być wykorzystane czarne klawisze, czyli krzyżyki lub bemole)

średnia (pianino/keyboard)

Średnia-zaawansowana wersja na dwie ręce na pianino czy keyboard. W porównaniu do łatwej wersji, w prawej ręce mogą występować już częściej dwudźwięki, a w lewej ręce będzie więcej dźwięków, które już mogą być uderzane częściej i tworzyć fajne przebiegi rytmiczne! Palcowanie uwzględnione.

TRUDNA! (pianino/keyboard)

Najtrudniejsza z możliwych aranżacji w moim sklepie. Wersja dla zaawansowanych pianistów, którzy potrafią już grać bardziej skomplikowane struktury harmoniczne, rytmiczne. Palcowanie dodane do każdego utworu.

melodia + akordy (na różne instrumenty)

Inaczej mówiąc jest to wersja z linią melodyczną wraz z akordami (jedna pięciolinia + akordy). Po angielsku taka wersja nazywa się Lead Sheet (a czasami Fake book). Uniwersalna aranżacji dla praktycznie każdego instrumentu, np. gitara, pianino, akordeon, keyboard, skrzypce, saksofon, dzwonki, flet, ukulele, itp. By dobrze zagrać tą wersję oprócz znajomości czytania nut należy umieć poprawnie odczytywać akordy!

melodia TAB (gitara lub ukulele)

Prosta aranżacja linii melodycznej dla gitarzystów (lub dla tych grających na ukulele). Na ten moment dostępne wersje w sklepie są tylko i wyłącznie na gitarę. Na ukulele dostępny jest tylko zbiór kolęd i niedługo pojedyncze kolędy. Dołączone akordy do każdej wersji.

Jaki format pliku wybrać?

Sklep Nuty od Darka jako jeden z nielicznych sklepów w Polsce ma w swojej bazie różnego formaty plików do piosenek! Poniżej krótka instrukcja, która pokaże Ci, który format pliku będzie dla Ciebie odpowiedni!

PDF (.pdf) - Nuty do wydruku (plik elektroniczny)

Jest to najczęściej wybierany format w sklepie. Jest to po prostu plik w formacie .pdf (potrzebny program np. Adobe Reader, itp.), dzięki któremu możesz grać swoje nuty na ekranie swojego urządzenia lub po prostu drukując je na kartce papieru!

MIDI (.mid) - interaktywny plik do nauki (i nie tylko)

Plik MIDI jest to specyficzny format, dzięki któremu możesz uczyć się piosenek w interaktywny sposób. Taki plik można odtworzyć w programie np. Synthesia, SeeMusic (spadające klocki – takie jak robię na Youtube) albo w programach typu DAW (nagrywania muzyki). Ten format jest niedostępny dla współczesnych piosenek (nie mogę sprzedawać tego formatu dla utworów chronionych prawem autorskim) a także dla wersji melodia + akordy czy melodia TAB (większości utworów). By móc mieć ten format dla tych piosenek i wersji o których wspomniałem w poprzednim zdaniu zawsze można nabyć plik Musescore, dzięki któremu można wyeksportować plik MIDI w programie o tej samej nazwie (Musescore) – więcej info poniżej.

MUSESCORE (.mscz) - interaktywne nuty (możliwość eksportu MIDI i PDF)

Plik Musescore to najbardziej wszechstronny format dostępny w sklepie Nuty od Darka. Potrzebny jest do niego darmowy program o tej samej nazwie (LINK). Dzięki nabyciu takiego formatu masz możliwość edycji nut w dowolny sposób! Możesz zmieniać tonację, dodawać nowe instrumenty, eksportować różne formaty (.mp3, .mid, .pdf, .png, itp.). 

UWAGA !!!

Pliki dostępne w tym formacie stworzone są w wersji 3 Musescore’a. Obecnie dostępna jest wersja 4, w której to bez problemu można otwierać starsze wersje tych plików. Ja cały czas tworzę w 3 wersji, gdyż wiele użytkowników wciąż korzysta z tej starszej wersji! Gdybym stworzył pliki w wersji 4 to nie można ich otwierać w starszych wersjach programu!

LINK DO 3 WERSJI MUSESCORE’A

(Najnowsza wersja z serii 3 to 3.62)

SKU: APL700 Kategoria:
Nuty i utwór - krótki opis
Szczegółowe informacje o utworze

Chryzantemy złociste nuty

To charakterne tango nagrano na kilka dni przed wybuchem II Wojny Światowej. Jest bardzo znane i obecne w popkulturze – piosenka pojawiła się między innymi w serialu „Stawka większa niż życie”, czy w filmie „Miasto 44”.

Nuty do piosenki Chryzantemy złociste przygotowałem dla Was w 3 wersjach na różne instrumenty muzyczne i na łatwym i średnim poziomie trudności dla początkujących i średniozaawansowanych.

Chryzantemy złociste piosenka sprzed lat dla początkujących muzyków

Nuty do utworu Chryzantemy złociste na instrumenty klawiszowe takie jak keyboard, pianino i fortepian przygotowałem w wersji łatwej. Jest to specjalna aranżacja dla początkujących muzyków, którzy mają już opanowaną grę na dwie ręce albo chcą się nauczyć grać na dwie ręce (synchronizować grę obu rąk). W tej wersji Chryzantemy złociste piosenka jest grana dwoma rękoma – lewa ręka gra długie dźwięki, a prawa ręka melodię główną utworu. Do tej aranżacji dodałem także informację o tym, którym palcem zagrać który dźwięk (tak zwane palcowanie).

Aby posłuchać jak brzmi ta piosenka we współczesnej aranżacji w tej łatwej wersji i wspólnie móc zaśpiewać “chryzantemy złociste w półlitrówce po czystej” kliknij w tym miejscu i zobacz, jaki filmik instruktażowy na kanale YouTube przygotowałem. 

Chryzantemy złociste nuty dla średniozaawansowanych

Nuty do utworu Chryzantemy złociste na instrumenty klawiszowe takie jak keyboard, pianino i fortepian przygotowałem także w wersji średniej. Jest to aranżacja przeznaczona dla osób, które mają już opanowaną grę na dwie ręce na instrumentach klawiszowych (pianino, keyboard, fortepian) i chcą dodać bardziej zaawansowaną harmonię, współbrzmienia w prawej ręce i bardziej urozmaicone przebiegi w lewej ręce. Do tej wersji dodałem także palcowanie.

Aby posłuchać jak brzmi ta piosenka we współczesnej aranżacji w tej średniej wersji i wspólnie móc zaśpiewać “chryzantemy złociste w półlitrówce po czystej” kliknij w tym miejscu i zobacz, jaki filmik instruktażowy na kanale YouTube przygotowałem. 

Chryzantemy złociste akordy na dowolny instrument

Oprócz typowych wersji na instrumenty klawiszowe opisanych powyżej przygotowałem także uniwersalną wersję piosenki Chryzantemy złociste przeznaczoną do grania na praktycznie dowolnym instrumencie. Wersja ta o nazwie melodia + akordy to wersja z linią melodyczną wraz z akordami (jedna pięciolinia + akordy) pozwalająca na grę zarówno z zapisu nutowego (gdzie jest zapisana linia melodyczna), jak i z akordów (Chryzantemy złociste akordy – zapis w formie literek nad pięciolinią).

Chryzantemy złociste chwyty

Chryzantemy złociste chwyty na gitarę i inne instrumenty muzyczne takie jak np. pianino, akordeon, keyboard, skrzypce, saksofon, dzwonki, flet, ukulele, itp. są możliwe do zagrania właśnie z tej wersji melodia + akordy.

Oprócz nut, akordów i chwytów do piosenki Chryzantemy złociste w moim sklepie mam także opracowane nuty do innych piosenek biesiadnych – kliknij w tym miejscu i sprawdź jakie piosenki jeszcze przygotowałem.

Wspomnienie Złotego Tango – Chryzantemy Złociste

Chryzantemy Złociste to niezapomniane tango z 1939 roku, które zapadło w pamięć słuchaczy jako symbol złotego okresu polskiego tanga. Autorem zarówno muzyki, jak i słów do tego utworu jest Zbigniew Maciejowski, a wykonawcą, który wprowadził go na scenę był m.in. Janusz Popławski.

Nagrane kilka dni przed wybuchem II wojny światowej, Chryzantemy Złociste były swego rodzaju ostatnim akcentem złotego okresu polskiego tanga, zamykając epokę pełną pasji, elegancji i muzykalnych wirtuozerii.

Odniesienia do tego utworu można odnaleźć w różnych aspektach kultury. Pojawiał się w filmach takich jak “Ogniomistrz Kaleń” (1961) w reżyserii Ewy i Czesława Petelskich, “Haracz szarego dnia” oraz w “Księciu nocy” Krzysztofa Zaleskiego z 2004 roku.

Nie można również zapomnieć o popularnym pastiszu tego utworu, który niejednokrotnie pojawiał się w różnych kontekstach, chociaż jego autor pozostaje nieznany. Jednakże oryginalne Chryzantemy Złociste pozostają niezrównane w swojej elegancji i melancholijnej atmosferze.

Ten nieśmiertelny utwór tango, pojawiający się także w filmach takich jak “Stawka większa niż życie” czy “Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy, nadal pozostaje w sercach i umysłach miłośników polskiej muzyki rozrywkowej.

Przyśpiewki Nostalgii

Utwór jest nasycony sentymentalnym nastrojem, który doskonale oddają zarówno tekst, jak i melodyka. Charakterystyczna linia melodyczna tekst “chryzantemy złociste w półlitrówce po czystej” sprawiają, że piosenka jest łatwo rozpoznawalna, a jej emocjonalna treść porusza serca słuchaczy.

Melodia tej pieśni otwiera drzwi do krainy marzeń i refleksji, unosząc nas na fali sentymentalnych wspomnień. Akordy gitary brzmią jak szept wieczoru, przenikając nasze serca niczym powiewy wiatru wśród chryzantem złocistych. To nie tylko piosenka – to podróż przez czas i przestrzeń, gdzie każda nuta wywołuje burzę emocji.

Słowa tej pieśni są jak poezja, opowiadająca historię miłości, tęsknoty i utraconych marzeń. Opowieść ta wypełniona jest delikatnymi obrazami, które malują przed nami sceny życia, rozbrzmiewające w naszej duszy niczym melancholijne ballady.

W tle słychać delikatny dźwięk chryzantem, unoszący się w półlitrówce po czystej. Ta subtelna nuta dodaje głębi kompozycji, przenosząc nas w świat, gdzie czas zatrzymuje się na chwilę, a wspomnienia stają się rzeczywistością.

Piosenka ta nie tylko dotyka naszych emocji, ale także pobudza naszą wyobraźnię, malując przed nami obrazy niezapomnianych chwil i nieodwracalnych decyzji. To pieśń, która brzmi jak echo przeszłości, przypominając nam o ulotności czasu i piękna życia.

Chryzantemy Złociste to nie tylko piosenka, to kawałek historii, który przetrwał próbę czasu i nadal zachwyca swoją urodą i elegancją. To wspomnienie złotego wieku tanga, które rozbrzmiewa w naszych sercach i umysłach, przypominając nam o pięknie i pasji tamtych czasów.

Różne poziomy nut oraz formaty plików

Pamiętaj, że nuty do piosenki Chryzantemy złociste możesz kupić w różnych poziomach trudności (według swoich możliwości), a także w różnych formatach – według Twoich potrzeb! Więcej o tym, jak dobrać poziom nut do swojego poziomu umiejętności przeczytałeś/przeczytałaś już powyżej oraz możesz również przeczytać w zakładce „Jak wybrać poziom trudności?”.

Więcej o tym, jak wybrać format nut przeczytasz w zakładce „Jak wybrać format nut?”. Generalnie dostępne są dwa formaty – PDF (.pdf) i są to nuty do wydruku (plik elektroniczny) oraz MUSESCORE (.mscz) – czyli interaktywne nuty. Format ten umożliwia dowolną edycję nut poprzez darmowy program MUSESCORE.

Kompozytor

Zbigniew Maciejowski

Autor słów

Zbigniew Maciejowski

Oryginalna tonacja