Morskie opowieści (Drunken Sailor) – nuty

5.00 16.00 

Nuty do Morskich opowieści, najsłynniejszej szanty o niewyobrażalnej liczbie zwrotek (oryginalnie „Drunken Sailor”).

Wybierz odpowiedni wariant
Selected Features
Wersja
Format pliku
Clear
+

Jak wybrać poziom trudności?

W sklepie Nuty od Darka odnajdziesz różne poziomy trudności utworów na pianino a także inne wersje, które można wykorzystać do gry na różnorakich instrumentach

MEGA ŁATWA (pianino/keyboard)

Najprostsza z możliwych wersji do gry na pianinie lub keyboardzie. GRA TYLKO PRAWA RĘKA. Każda nuta jest podpisana (tzw. nuty literowe). Dołożone są proste akordy. Często tonacja utworu jest prosta, tak by grać jak najbardziej po białych klawiszach (mało wykorzystanych jest krzyżyków i bemoli - jeśli to możliwe!). Palcowanie jest zawarte w każdej piosence.

łatwa (pianino/keyboard)

Jest to prosta na aranżacja na dwie ręce na instrumenty klawiszowe. Lewa ręka gra zazwyczaj długie dźwięki a prawa melodię główną utworu. Palcowanie jest zawarte w każdym utworze. Jeśli jest to współczesna piosenka, to staram się przygotować w oryginalnej tonacji (tzn. mogą być wykorzystane czarne klawisze, czyli krzyżyki lub bemole)

średnia (pianino/keyboard)

Średnia-zaawansowana wersja na dwie ręce na pianino czy keyboard. W porównaniu do łatwej wersji, w prawej ręce mogą występować już częściej dwudźwięki, a w lewej ręce będzie więcej dźwięków, które już mogą być uderzane częściej i tworzyć fajne przebiegi rytmiczne! Palcowanie uwzględnione.

TRUDNA! (pianino/keyboard)

Najtrudniejsza z możliwych aranżacji w moim sklepie. Wersja dla zaawansowanych pianistów, którzy potrafią już grać bardziej skomplikowane struktury harmoniczne, rytmiczne. Palcowanie dodane do każdego utworu.

melodia + akordy (na różne instrumenty)

Inaczej mówiąc jest to wersja z linią melodyczną wraz z akordami (jedna pięciolinia + akordy). Po angielsku taka wersja nazywa się Lead Sheet (a czasami Fake book). Uniwersalna aranżacji dla praktycznie każdego instrumentu, np. gitara, pianino, akordeon, keyboard, skrzypce, saksofon, dzwonki, flet, ukulele, itp. By dobrze zagrać tą wersję oprócz znajomości czytania nut należy umieć poprawnie odczytywać akordy!

melodia TAB (gitara lub ukulele)

Prosta aranżacja linii melodycznej dla gitarzystów (lub dla tych grających na ukulele). Na ten moment dostępne wersje w sklepie są tylko i wyłącznie na gitarę. Na ukulele dostępny jest tylko zbiór kolęd i niedługo pojedyncze kolędy. Dołączone akordy do każdej wersji.

Jaki format pliku wybrać?

Sklep Nuty od Darka jako jeden z nielicznych sklepów w Polsce ma w swojej bazie różnego formaty plików do piosenek! Poniżej krótka instrukcja, która pokaże Ci, który format pliku będzie dla Ciebie odpowiedni!

PDF (.pdf) - Nuty do wydruku (plik elektroniczny)

Jest to najczęściej wybierany format w sklepie. Jest to po prostu plik w formacie .pdf (potrzebny program np. Adobe Reader, itp.), dzięki któremu możesz grać swoje nuty na ekranie swojego urządzenia lub po prostu drukując je na kartce papieru!

MIDI (.mid) - interaktywny plik do nauki (i nie tylko)

Plik MIDI jest to specyficzny format, dzięki któremu możesz uczyć się piosenek w interaktywny sposób. Taki plik można odtworzyć w programie np. Synthesia, SeeMusic (spadające klocki – takie jak robię na Youtube) albo w programach typu DAW (nagrywania muzyki). Ten format jest niedostępny dla współczesnych piosenek (nie mogę sprzedawać tego formatu dla utworów chronionych prawem autorskim) a także dla wersji melodia + akordy czy melodia TAB (większości utworów). By móc mieć ten format dla tych piosenek i wersji o których wspomniałem w poprzednim zdaniu zawsze można nabyć plik Musescore, dzięki któremu można wyeksportować plik MIDI w programie o tej samej nazwie (Musescore) – więcej info poniżej.

MUSESCORE (.mscz) - interaktywne nuty (możliwość eksportu MIDI i PDF)

Plik Musescore to najbardziej wszechstronny format dostępny w sklepie Nuty od Darka. Potrzebny jest do niego darmowy program o tej samej nazwie (LINK). Dzięki nabyciu takiego formatu masz możliwość edycji nut w dowolny sposób! Możesz zmieniać tonację, dodawać nowe instrumenty, eksportować różne formaty (.mp3, .mid, .pdf, .png, itp.). 

UWAGA !!!

Pliki dostępne w tym formacie stworzone są w wersji 3 Musescore’a. Obecnie dostępna jest wersja 4, w której to bez problemu można otwierać starsze wersje tych plików. Ja cały czas tworzę w 3 wersji, gdyż wiele użytkowników wciąż korzysta z tej starszej wersji! Gdybym stworzył pliki w wersji 4 to nie można ich otwierać w starszych wersjach programu!

LINK DO 3 WERSJI MUSESCORE’A

(Najnowsza wersja z serii 3 to 3.62)

SKU: AS193 Kategoria: Artysta: Szanta
Nuty i utwór - krótki opis
Szczegółowe informacje o utworze

Nuty do szanty Morskie opowieści

Morskie opowieści (oryginalnie „Drunken Sailor”) to chyba najsłynniejsza szanta o niewyobrażalnej liczbie zwrotek. W polskiej wersji szanta liczy nawet ok. 500 zwrotek (często anonimowych autorów). Istnieje wiele różnych wersji szanty „Morskie opowieści” – tych grzecznych i tych mniej grzecznych.

Nuty do szanty Morskie opowieści przygotowałem dla Was aż w 6 różnych wersjach! Podzieliłem je na różne instrumenty i na różne poziomy trudności.

Morskie opowieści nuty na pianino, keyboard i pianino

Nuty do szanty Morskie opowieści na instrumenty klawiszowe (takie jak keyboard, pianino i fortepian) przygotowałem w 4 wersjach różniących się od siebie poziomem trudności.

Morskie opowieści nuty dla początkujących

Wersja MEGA ŁATWA to pierwsza aranżacja, jaka jest dostępna w moim sklepie. Jest to najprostsze opracowanie piosenki Morskie opowieści przeznaczone dla całkowicie początkujących muzyków. W tej aranżacji dla ułatwienia gra się TYLKO prawą ręką. Do tej wersji dodałam także bardzo proste akordy oraz palcowanie, czyli podpisanie którym palcem zagrać który dźwięk. Ponadto w tej wersji dodałem tak zwane nuty literowe, czyli specjalny zapis dla osób, który nie znają jeszcze nut.

Wersja łatwa to kolejna aranżacja przeznaczona dla początkujących graczy. Jest ona już nieco trudniejsza niż poprzednia, gra się tutaj już dwoma rękoma (lewa ręka gra długie dźwięki, a prawa melodię główną utworu), skupiamy się w niej na dodaniu właśnie tej lewej ręki i synchronizację obu rąk podczas grania. Dla ułatwienia dodałem także tutaj palcowanie.

Jeżeli chcesz posłuchać jak brzmi utwór Morskie opowieści w łatwej wersji, to kliknij tutaj i posłuchaj i zobacz jaki tutorial przygotowałem!

Morskie opowieści nuty dla zaawansowanych

Wersja średnia szanty Morskie opowieści to opracowanie przeznaczone dla średniozaawansowanych muzyków. Jest to kolejny stopień trudności w porównaniu z poprzednimi wersjami. Tutaj w prawej ręce dodałem dwudźwięki, a w lewej ręce więcej dźwięków, które mogą być uderzane częściej i tworzyć ciekawe przebiegi rytmiczne! Zawarłem także informację o palcowaniu. Jest to już pewien “sprawdzian” jak dobrze opanowałeś czy opanowałaś grę na dwie ręce.

Wersja TRUDNA! to ostatnia i najtrudniejsza wersja, jaką przygotowałem na instrumenty klawiszowe. Wersja dla zaawansowanych pianistów, którzy potrafią już grać bardziej skomplikowane struktury harmoniczne i rytmiczne. Zostawiłem tutaj także palcowanie. Jest to wersja, której idealne zagrania wymaga nieco praktyki i ćwiczeń, ale brzmi ona świetnie!

Morskie opowieści akordy

Dla miłośników gitary przygotowałem także wersję na ten instrument. Morskie opowieści akordy w wersji melodia TAB to łatwe opracowanie dla gitarzystów. W tym opracowaniu rozpisałem prostą aranżację linii melodycznej w postaci nut i tabulatur (tabów) oraz dodałem zapis akordowy w formie literek. Jest to świetna wersja do np. wspólnego grania i śpiewania podczas wypraw na łódce na Mazurach i innych wodach Polski i świata! Można wykorzystać tę wersję do gry na dwóch gitarach, gdzie jedna gitara gra melodię, a druga akordy.

Kliknij tutaj i posłuchaj jak brzmią Morskie opowieści akordy zagrane z mojej wersji melodia TAB na gitarę!

Morskie opowieści nuty na dowolny instrument

Ostatnią wersją jaką przygotowałem jest wersja o nazwie melodia + akordy. Jest to wersja z linią melodyczną wraz z akordami (jedna pięciolinia + akordy) i jest ona przeznaczona do grania na praktycznie dowolnym instrumencie np. gitara, pianino, akordeon, keyboard, skrzypce, saksofon, dzwonki, flet, ukulele i wiele wiele innych instrumentów! Wersja ta umożliwia grę zarówno z zapisu nutowego (w formie zapisu linii melodycznej) jak również grę z zapisu akordowego (w formie liter nad pięciolinią). Aby dobrze zagrać tą wersję oprócz znajomości czytania nut należy umieć poprawnie odczytywać akordy.

Jeśli chcesz zagrać także inne szanty to kliknij tutaj i zobacz jakie jeszcze nuty i akordy do innych szant i morskich piosenek przygotowałem w moim sklepie.

Morskie Opowieści – Ballada Żeglarzy i Odkrywców

Przez stulecia morza fascynowały ludzi, inspirując ich do tworzenia pieśni, ballad i opowieści o niezwykłych przygodach na wodach oceanów. Wśród tych wielu dzieł muzycznych, jednym z najbardziej ikonicznych jest utwór zatytułowany Morskie Opowieści.

Ta szantowa ballada to hołd oddany nie tylko życiu na morzu, ale także niezłomnej ludzkiej duchowości w obliczu przygód, niespodziewanych wyzwań i tajemniczych sił oceanu. Morskie Opowieści to melodia, która przywołuje obrazy żaglowców biorących sztormy, rybaków walczących z potężnymi falami i odkrywców tropiących nieznane lądy.

W samym utworze zaklęte są wspomnienia wielu pokoleń marynarzy, których życie toczyło się na falach. Tekst pieśni opowiada o długich podróżach, tęsknocie za domem i miłości do morza, które pomimo niebezpieczeństw pozostaje w sercach tych, którzy wyruszają w wielkie rejsy.

Morskie opowieści akordy i melodia mają w sobie potężną siłę emocjonalną. Dźwięki gitary przypominające szum fal, harmonijnie łączą się z głosem śpiewającego, tworząc atmosferę tęsknoty i przygody. To nie tylko piosenka, to podróż w głąb oceanicznych przestrzeni, gdzie czas wydaje się zatrzymać, a jedynymi towarzyszami są gwiazdy na niebie i szelest wody pod kadłubem.

Morskie opowieści nuty są jak mapa, prowadząca słuchacza przez burzliwe wody i spokojne zatoki. Linie melodyczne unoszą się jak odrzucone przez fale tratwy, zapraszając do wzięcia udziału w tej muzycznej podróży. Harmonie wibrują jak wiatr w żaglach, napędzając słuchaczy do marzeń o odległych lądach i nieodkrytych tajemnicach.

Wszystko w utworze Morskie opowieści – od tekstów, przez akordy, po nuty – sprawia, że ta ballada staje się nie tylko utworem muzycznym, ale także poetyckim hołdem dla życia na morzu, które od wieków kusi ludzi swoją nieodgadnioną magią.

Różne poziomy nut oraz formaty plików

Pamiętaj, że nuty do piosenki Morskie opowieści możesz kupić w różnych poziomach trudności (według swoich możliwości), a także w różnych formatach – według Twoich potrzeb! Więcej o tym, jak dobrać poziom nut do swojego poziomu umiejętności przeczytałeś/przeczytałaś już powyżej oraz możesz również przeczytać w zakładce „Jak wybrać poziom trudności?”. Więcej o tym, jak wybrać format nut przeczytasz w zakładce „Jak wybrać format nut?”. Generalnie dostępne są dwa formaty – PDF (.pdf) i są to nuty do wydruku (plik elektroniczny) oraz MUSESCORE (.mscz) – czyli interaktywne nuty. Format ten umożliwia dowolną edycję nut poprzez darmowy program MUSESCORE.

Kompozytor

Szanty angielskie

Autor słów

English Sea Shanty

Oryginalna tonacja